Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Ukrayna Son Anda Anlaşmadan Çekildi

Ukrayna Son Anda Anlaşmadan Çekildi

haber haber -
46 0

Rusya, Ukrayna ve Türkiye Arasında Karadeniz Anlaşması

İngiltere’nin saygın haber ajanslarından Reuters’ın özel haberine göre, Rusya ve Ukrayna, Türkiye ile Karadeniz’deki gemilerin güvenliği için iki ay boyunca müzakere yaptı.

Anlaşma Masadan Kalktı

4 kaynağa dayandırılan habere göre, anlaşma metni hazırlandı ve 30 Mart’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacaktı. Ancak, Ukrayna, anlaşmayı imzalamadan masadan çekildi, bu da planın suya düşmesine neden oldu.

Müzakereler Birleşmiş Milletler’in Zorlamasıyla

Kaynaklar, müzakerelerin Birleşmiş Milletler’in zorlamasıyla Türkiye aracılığıyla gerçekleştiğini belirtti. Ancak, Ukrayna’nın neden anlaşmadan çekildiği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

BM: “Karadeniz’de Seyir Özgürlüğünü Umut Ediyoruz”

Birleşmiş Milletler Sözcüsü, Karadeniz’de seyrüsefer özgürlüğünün önemine vurgu yaparak, umutlarını dile getirdi. Türkiye ve BM, Karadeniz’deki ticari gemilerin daha serbestçe seyretmesi için çaba sarf ediyor.

Türkiye’nin Arabuluculuğuyla Anlaşma Taslağı

Anlaşma metninde, Türkiye’nin arabuluculuğuyla Ukrayna ve Rusya’nın Karadeniz’de ticari gemilerin güvenli seyrüseferinin sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı belirtiliyordu. Ancak, Ukrayna’nın son anda anlaşmadan çekilmesiyle anlaşma rafa kalkmış oldu.

İlgili Yazılar