Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Havayolu Şirketi, Alaska Havayolları’ndaki Kabin Patlaması Nedeniyle Boeing 737 MAX 9 Filosunu Yerden İndirdi

Havayolu Şirketi, Alaska Havayolları’ndaki Kabin Patlaması Nedeniyle Boeing 737 MAX 9 Filosunu Yerden İndirdi

haber haber -
30 0

Olayın Detayları

Havayolu şirketi, Ocak ayında Alaska Havayolları uçuşunda havada meydana gelen kabin patlamasının ardından Boeing 737 MAX 9 filosunu üç hafta boyunca **gere indirmek zorunda kaldı**.

United Havayolları’nın Zararı

United, ilk çeyrekte 164 milyon dolarlık zarara uğradığını ve aksi halde üç ayda bir kar beklendiğini belirtti. Ancak kayıp Wall Street’in beklentilerinden daha küçüktü ve duyurunun ardından **United’ın hisseleri yüzde 5’ten fazla arttı**.

Boeing 737 MAX 9 Filosu

United’ın filosunda 79 adet Boeing 737 MAX 9 bulunuyor ve bu rakam rakiplerinden daha fazla olup Alaska Havayolları’ndan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Denetimler ve İptal Edilen Uçuşlar

United ve Alaska, ABD havacılık düzenleyicisinin uçakların uçuşa devam etmesine izin vermesinden önce Ocak ayında yapılan denetimler nedeniyle **binlerce uçuşu iptal etmek zorunda kaldı**.

Boeing’un Telafi Ödemesi

Bu ayın başlarında Boeing, havayolunun uğradığı zararları telafi etmek için Alaska’ya **160 milyon dolar ödedi**.

Güvenlik Endişeleri

5 Ocak’ta, Alaska Airlines 737 Max 9 uçağının kapı tıkacı kalkıştan kısa bir süre sonra patladı. Bu olay, Boeing uçaklarının güvenliği konusunda yeni soruları gündeme getirirken şirket, 2018 ve 2019 yıllarında 737 Max 8 yolcu jetinin 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki ölümcül kazasının ardından **yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldı**.

İlgili Yazılar