Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrail, BMGK Oylamasına Katılan Ülkelerin Büyükelçilerini Bakanlığa Çağırıyor

İsrail, BMGK Oylamasına Katılan Ülkelerin Büyükelçilerini Bakanlığa Çağırıyor

haber haber -
21 0

İsrail, BMGK Oylaması Sonrası Harekete Geçiyor

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Yisrael Katz’ın talimatıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oylamasında Filistin’in BM’ye tam üyeliğine evet oyu kullanan ülkelerin İsrail’deki büyükelçilerinin yarın bakanlığa çağrılacağı belirtildi.

Filistin’in BM Üyelik Süreci

Filistin, 2011 yılında BM’ye tam üyelik başvurusunda bulunmuş ancak BMGK’de gereken desteği alamamıştı. 2012 yılında ise Filistin, BM “daimi gözlemci statüsü”ne kavuşmuştu. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, 2 Nisan 2021’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup göndererek, üyelik başvurusunun yeniden ele alınması talebinde bulunmuştu.

ABD’nin Kararı ve Diğer Ülkelerin Tavrı

Filistin’in BM’ye tam üyeliği için BMGK’de müzakereye açılan karar tasarısına ABD’nin vetosuyla reddedilmişti. ABD’nin “hayır” oyu kullandığı tasarıya, İngiltere ve İsviçre “çekimser”, Rusya, Çin, Fransa, Cezayir, Malta, Ekvador, Guyana, Slovenya, Sierra Leone, Mozambik, Güney Kore ve Japonya ise “evet” oyu vermişti. İsrail, bu ülkelerin büyükelçilerini bakanlığa çağırarak “güçlü bir protesto” sunacak.

İlgili Yazılar