Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf İstifa Etme Kararı Alabilir

İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf İstifa Etme Kararı Alabilir

haber haber -
31 0

Yusuf, Güven Oylamasından Yeterli Desteği Alamayabilir

İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP) lideri Hamza Yusuf’un, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasında yeterli desteği alamayacağı gerekçesiyle istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Yusuf’un İstifa Kararı The Times Gazetesinde Yer Aldı

The Times gazetesinin haberine göre, Yusuf, görevinin sürdürülemez olduğu sonucuna vardıktan sonra istifa etmeye hazırlanıyor. Haberde, SNP içerisinden üst düzey isimlere dayandırılarak, Yusuf’un bu haftaki güven oylamasından çıkamayacağına karar verdiği ve istifa etmeye hazırlandığı belirtildi.

SNP ve Yeşiller Partisi Arasındaki Anlaşmazlık

Yusuf’un istifa kararı, SNP ile İskoçya Yeşiller Partisi arasındaki güç paylaşımı anlaşmasını sonlandırmalarının ardından geldi. Emisyon hedeflerindeki anlaşmazlık nedeniyle süren koalisyonun bozulmasının ardından Yusuf’un istifa etmesi bekleniyor.

Yusuf, Güven Oylamasıyla Karşı Karşıya Kalabilir

Bu hafta içerisinde iki ayrı güven oylamasıyla karşı karşıya kalması beklenen Yusuf, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada istifa düşüncesinin olmadığını ancak güven oylamalarından önceki süreçte istifa edebileceği sinyallerini vermişti.

Yusuf, İskoçya’nın İlk Müslüman Başbakanı Olmuştu

27 Mart 2023 tarihinde İskoçya Başbakanı seçilen Hamza Yusuf, 29 Mart’ta yemin ederek görevine başlamış ve İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı olmuştu. Yusuf’un, İskoçya politikasındaki değişimler ve güç paylaşımı anlaşmazlıkları sonrası istifa kararı alması sektörde dikkatle takip ediliyor.

İlgili Yazılar