Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. CHP Milletvekili Sarıgül: Atıl Havalimanlarına Yıllardır Personel Alınıyor

CHP Milletvekili Sarıgül: Atıl Havalimanlarına Yıllardır Personel Alınıyor

haber haber -
34 0

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, atıl durumda olan havalimanlarına personel alınmasına ve personel giderlerinin artmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Personel Artışı ve Maliyetler

Sarıgül, son yıllarda yolcu taşımacılığı yapılmayan havalimanlarında personel sayısının arttığını belirtti. Örneğin, Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı’nda personel sayısının son 5 yılda 88’den 101’e, Uşak Havaalanı’nda 80’den 103’e, Çanakkale Gökçeada Havaalanı’nda 38’den 46’ya ve Balıkesir Merkez Havaalanı’nda 45’ten 66’ya çıktığını aktardı.

2022 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesinin personel giderleri 4 milyar 457 milyon lira iken, 2023 yılında bu rakamın 8 milyar 486 milyon liraya yükseldiğine dikkat çekti.

Yanılma Oranları ve Garanti Yolcu Sayısı

Sarıgül, havalimanlarında garanti yolcu sayılarında önemli yanılmalar yaşandığını da vurguladı. Örneğin, Zafer Havaalanı için verilen 440 bin yolcu garantisi yerine gerçekleşen yolcu sayısının sadece 9 bin olduğunu belirtti. Bu durumun yanılma oranını yüzde 97’ye çıkardığını ve işletmeci firmaya sadece 4 ay için 2 milyon 240 bin Euro ödeneceğini ifade etti.

Yolcu sayılarındaki bu yanılmaların ve atıl bırakılan havalimanlarındaki personel artışının, vatandaşların şikayet sayılarının da artmasına neden olduğunu belirten Sarıgül, durumu endişe verici bulduğunu aktardı.

İlgili Yazılar