Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İktidar Tasarruf Paketiyle Şatafatı Azaltıyor

İktidar Tasarruf Paketiyle Şatafatı Azaltıyor

haber haber -
34 0

İktidarın Tasarruf Paketiyle Halkı Olumsuz Etkileyecek Önlemler Bekleniyor

İktidarın, kasa iyice boşalınca tasarrufu gündemine almasıyla bugün açıklanacak olan tasarruf paketinde yatırımların kısılması başta olmak üzere halkı olumsuz etkileyecek önlemlerin yer alması bekleniyor. Geçim sıkıntısı içinde olan halk, göstermelik değil gerçek tasarruf önlemleri bekliyor.

Özel Uçak Kirasına 5.6 Milyar Lira

İktidar geçen yıl sadece uçak ve helikopter gibi hava taşıtlarına 5.6 milyar lira, otomobillere 2.9 milyar lira, şirketlerden kiralanan lüks binalara 1.6 milyar lira, temsil ağırlamaya 1.9 milyar lira ödedi. Yazlık sarayların yapımı için bugüne kadar 725 milyon lira, kışlık saraylara 1.2 milyar lira harcandı. Cumhurbaşkanlığı’nın Ankara, İstanbul, Muğla ve Bitlis’teki saraylarının bakım ve onarımı için bu yıl 210 milyon lira para harcanacak.

Müteahhite 162.5 Milyar Lira Ödenecek

Tasarruf edilebilmesi için bütçenin kara deliklerinin kapatılması gerektiği belirtilirken, sadece bu yıl müteahhitlere 162.5 milyar lira, önümüzdeki 3 yılda da 673.5 milyar lira ödeme yapılacak. Bu durum, kara delik gibi bütçenin kaynaklarını sürekli tüketiyor.

Yeni Paketler ve Hedefler

İktidarın bugün açıklayacağı paketin yanı sıra ilerleyen dönemlerde de kamuda tasarrufu hedefleyen yeni paketlerin duyurulması bekleniyor. Kamuda 100 milyar liralık tasarrufun hedeflendiği belirtiliyor. Paketle birlikte araç ve mülk satın alma, personel alımı, projelerin yavaşlatılması gibi önlemlerin alınması bekleniyor.

İlgili Yazılar