Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Lirası Mevduatları Uzuyor, Faiz Oranları Artıyor

Türk Lirası Mevduatları Uzuyor, Faiz Oranları Artıyor

haber haber -
37 0

TL Mevduatlarında Büyük Artış

2023’ün ikinci yarısında başlayan faiz artırımları ile Türk Lirası yeniden yatırım aracı olarak ön plana çıkmaya başlıyor. Son 10 ay içerisinde uzun vadeli TL mevduatlarında tutulan para 1.3 trilyon lira büyüyerek 1.8 trilyon lirayı aştı. Bu dönemde TL mevduatın tasarruflar arasındaki payı yükselmeye başlarken, faiz oranlarında zirveye ulaşıldığını düşünen yatırımcılar, yüksek faiz oranlarından yararlanmak için 6 ay ve üzeri mevduatlara yöneldi.

Vadeler Uzuyor, Faiz Oranları Artıyor

Merkez Bankası’nın haftalık verilerine göre, 3 Mayıs ile biten haftada 3 aya kadar vadeli mevduatın ortalama faizi %68.03, 6 aya kadar vadeli TL mevduatın ortalama faizi ise %63.9 oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre, yurt içinde yerleşiklerin mevduatının büyük bir kısmı TL cinsinde tutuluyor. Geçen senenin mayıs ayına kıyasla, bu yılın mart ayında 6 ay ve daha uzun vadeli mevduatlar büyük bir artış göstererek 1.8 trilyon liraya ulaştı.

Stopaj Oranları Güncellendi

Mayıs ayı itibarıyla Türk Lirası mevduata uygulanan stopaj oranları da güncellendi. 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı %5’ten %7.5’e yükseldi. 1 yıla kadar vadeli hesapların stopaj oranı ise %3’ten %5’e yükseldi. Bu değişiklikler sonrasında bankalarda TL mevduat faizlerinde düşüş hızlandı. Özellikle 3 aya kadar vadeli TL mevduatında yüksek tasarruflara uygulanan faiz oranlarında belirgin bir düşüş yaşandı.

İlgili Yazılar