Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 28 Şubat Davası: Yargılanan Komutanlar Arasından Birinin Vefatı ve Tahliye Edilenlerin Durumu

28 Şubat Davası: Yargılanan Komutanlar Arasından Birinin Vefatı ve Tahliye Edilenlerin Durumu

haber haber -
44 0

Bir Komutan Vefat Etti, 13’ü Tahliye Edildi

28 Şubat Davası kapsamında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan komutanlardan birisi cezaevinde vefat etti. Diğer yandan, 13 komutan ise Cumhurbaşkanı’nın af yetkisiyle tahliye edildi.

Avukat Yeniden Yargılama İstiyor

Son olarak tahliye edilen beş komutanın avukatı olan Aykanat Kaçmaz, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak yargılamanın yeniden yapılmasını, rütbenin geri alınmasını ve diğer haklarının iadesini talep etti. Kaçmaz, adaletin sağlanmasını ve yargılamanın yenilenmesiyle beraat kararı verileceğine inandığını vurguladı.

Af Değil, Adalet İstiyoruz

Kaçmaz, yaptığı açıklamada, “Af değil, adalet istiyoruz. Yargılamanın yenilenmesi sonucunda beraat kararı verileceğine inanıyorum” dedi. Toplumda, siyasilerde ve yargı üzerinde “28 Şubat darbedir” algısının nedeniyle yargılananların aklanamadığını belirterek adalet talebini dile getirdi.

Yargılananların Suçlamaları

Kaçmaz, yargılananların türban yasağı koymak, dindar personeli işten çıkarmak veya baskı yapmak gibi suçlamalarla değil, hükümetin cebir ve şiddetle istifa ettirilmesiyle suçlandığını ifade etti.

Devam Eden Yargı Süreçleri

Yargıtay’ın bozma kararı nedeniyle 12 komutan hakkındaki ikinci yargılama devam ederken, eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün de yargılanması sürüyor. Eski bakanlardan Namık Kemal Zeybek ise davada tanık olarak dinlendi.

İlgili Yazılar