Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Et ve Süt Kurumu Salmonella Pozitif Olan Etleri İmha Ediyor

Et ve Süt Kurumu Salmonella Pozitif Olan Etleri İmha Ediyor

haber haber -
22 0

ESK, Salmonella Pozitif Olan Etler İçin İmha Kararı Aldı

Et ve Süt Kurumu (ESK), yapılan analiz sonucunda salmonella pozitif olan etlerin imha edileceğini duyurdu. Kurum, söz konusu ürünlerin hiçbir şekilde üretimde kullanılmayacağını veya satılmayacağını belirtti.

Yurt Dışından Et ve Canlı Hayvan Alımları Piyasa Regülasyonu Kapsamında Gerçekleştiriliyor

ESK’nın yaptığı açıklamada, piyasa regülasyonu çerçevesinde yurt dışından canlı hayvan ve karkas et alımlarının yapıldığı hatırlatıldı. İthal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol muayeneleri için numuneler alındığı ve akredite laboratuvarda analizlerin yapıldığı vurgulandı.

Salmonella Sayfahaber.com Pozitif Olan Etlerin Durumu

9 Mayıs tarihinde yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edildiği belirtildi. Salmonella pozitif olan etlerin yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekilerek dondurularak muhafaza altına alındığı açıklandı. Yapılan itirazların değerlendirilmesinin ardından etlerin imha edilmesine karar verildi.

Halk Sağlığı ve Güvenliği Ön Planda Tutuluyor

ESK, kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulandığını ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirlerin alındığını vurguladı. Piyasa regülasyonunu etkisizleştirmeye yönelik haberlere itibar edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

İlgili Yazılar