Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, İsrail’in Refah’taki Saldırıları Konusunda Dehşete Düştü

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, İsrail’in Refah’taki Saldırıları Konusunda Dehşete Düştü

haber haber -
35 0

BM Yetkilisi Türk, Sivil Ölümlerini Kınadı

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş insanların kaldığı kampa düzenlediği hava saldırılarının ardından daha çok sivilin ölmesi karşısında dehşete düştüğünü belirtti.

İsrail’in Savaş Yöntemleri Eleştirildi

Türk, kamptan gelen korkunç görüntülerin, İsrail’in sivillerin ölümüne neden olan savaş yöntemlerinde ve kullandığı araçlarda değişikliğe gitmediğini gösterdiğini ifade etti.

UAD Kararı ve Türk’ün Çağrısı

Uluslararası Adalet Divanı’nın Refah’taki “askeri saldırıları durdurma” çağrısını hatırlatan Türk, İsrail’e sivillerin korunması için acil adımlar atma çağrısında bulunarak, keyfi olarak gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

İsrail’in UAD kararları doğrultusunda saldırıları durdurması gerektiğini vurgulayan Türk, sivillerin korunması için taraflara ateşkes çağrısını yineledi.

Ne Olmuştu?

UAD, aldığı tedbir kararlarında İsrail’in Refah’taki saldırılarını durdurmasını, insani yardımları engellememesini ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti. İsrail’in saldırısında en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

İlgili Yazılar