Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Antalya’da Turizm Sektöründe Personel Kaybı Yaşanıyor

Antalya’da Turizm Sektöründe Personel Kaybı Yaşanıyor

haber haber -
40 0

Türk Turistler Yurt Dışında Alternatif Arayışında

Antalya’da tatil yapmak için bütçesi yetmeyen Türklerin yurt dışında alternatif seçenek arayışına girdiği ve bu durumun turizm sektöründe personel kaybına neden olduğu ortaya çıktı.

Yaklaşık 100 Bin Turizm Çalışanı Yurt Dışına Gitti

Pandemiden bu yana yaklaşık 100 bin turizm çalışanının yurt dışına gittiği tahmin ediliyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) bu konuda gazetecilerle bir araya geldi. TTYD Başkanı Oya Narin, “Hizmet sektöründe güvenlikten kuaföre, servisten aşçıya herkesi Arap Yarımadası’na transfer ediyoruz” dedi.

Yabancı Ülkelerden Personel Alınıyor

Narin, turizm çalışanlarının Arap Yarımadası’nda ayda 3-5 bin dolar arasında maaş aldığına dikkat çekerek, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan gibi ülkelerden personel çekildiğini belirtti. Türkiye’de sahil şeridinde sadece 5 yıldızlı oteller bulunduğunu ve bu nedenle düşük bütçeli grupları alamadıklarını ifade etti.

Turizmde Fiyatlar Yükseliyor

TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane, Türkiye’de turistler için fiyatların rakip ülkelere göre daha pahalı olduğunu vurgulayarak, yüksek enflasyon ve döviz kurlarındaki artışın maliyetleri artırdığını belirtti.

İlgili Yazılar