Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Trump “Sus Payı” Davasında Suçlu Bulundu

Trump “Sus Payı” Davasında Suçlu Bulundu

haber haber -
36 0

Jüri Trump’ı Suçlu Buldu

ABD eski başkanı Donald Trump, 6 haftadır devam eden “sus payı” davasında jüri kararıyla suçlu bulundu. Mahkemenin 7’si erkek 12 kişilik jüri heyeti, Trump’ın hakkındaki 34 ayrı suçlamadan tamamını kabul etti.

Trump’ın Açıklamaları

Trump, jürinin kararından sonra yaptığı açıklamada, “Bu rezalet ve hileli bir duruşmaydı. Ben çok masum bir adamım. Ülkemi ve anayasayı savunuyorum” dedi. Ayrıca, davanın siyasi rakipleri tarafından gündeme getirildiğini iddia etti.

Mahkeme Tarihi Belirlendi

Hakim Juan Merchan, jürinin kararının ardından Trump’a verilecek ceza için 11 Temmuz 2024 tarihini belirledi. Trump, “sus payı” davasında suçlu bulunan ilk eski ABD başkanı unvanını aldı.

Trump’ın Geleceği

Trump’ın 11 Temmuz’daki mahkeme gününde alacağı ceza, uzmanlara göre hapis cezasına dönüşmeyebilir. Eğer hapse girerse bile temyize gidebilir ve seçimleri kazanması halinde başkanlık koltuğuna oturabilir.

Başkanlık Yarışını Etkisi

Trump’ın suçlu bulunması ve olası hapis cezası, seçmenler arasında farklı etkilere yol açabilir. Bazı Cumhuriyetçilerin Trump’a desteğinin azalacağı, bağımsızların ise oy vermemek için Trump’ın suçlu bulunmasını beklemedikleri belirtiliyor.

İlgili Yazılar