Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. Mülteci Öğrencilere Gölge Karne Skandalı!

Mülteci Öğrencilere Gölge Karne Skandalı!

haber haber -
26 0

İstanbul’da Bir Anadolu Lisesinde Ortaya Çıkan Usulsüzlük

İstanbul-Kadıköy’deki Mehmet Bayazıt Anadolu Lisesi’nde patlak veren skandal, Eğitim İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Kadir Toruş tarafından açığa çıkarıldı. Okulda, mülteci öğrenciler için gölge sınıflar oluşturulduğu, e-okul üzerinden otomatik karne basıldığı ortaya çıktı.

Gerçek Öğrencilerin Yerine “Mülteci Sınıfı” Oluşturuldu

Okulun 12. sınıfında kayıtlı görünen 12 Iraklı öğrenci, bir yıl boyunca hiçbir ders saati almamıştı. Öğrencilerin okul kayıtlarında hangi bölümde oldukları belirsizdi ve “Alanı yok” olarak kaydedilmişlerdi. Okul idaresi, hiç olmayan “12-H” adlı bir sınıfı kağıt üstünde açarak, mülteci öğrencileri yönetmeliğe aykırı bir şekilde aynı sınıfta topladı.

Uzmanlar Ne Diyor?

Eğitim İş İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Kadir Toruş, Türkiye’ye göçle gelen mülteci öğrenci sayısının 1.4 milyona ulaştığını belirterek, MEB’in mülteci öğrencileri e-okul üzerinde ‘okula gidiyormuş’ gibi kaydettiğini ifade etti. Toruş, “Mülteci öğrencilere gölge sınıflar oluşturularak AB’den destek almak için bu usulsüzlüğün yapıldığını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

AB’den Gelen Paraların Yerine Kullanımı

AB, Türkiye’ye gönderilen paraların eğitim için kullanılması gerektiğini vurgularken, MEB’in paraları farklı alanlara harcadığı ortaya çıktı. MEB’in eğitim yerine belediyelere ve emekli olan öğretmenlere kıdem tazminatı ödemesi için bu paraları kullandığı tespit edildi.

PİKTES Projesi ve Öğretmen Mağduriyeti

MEB ve AB arasında imzalanan PİKTES Projesi kapsamında görev alan öğretmenler, 9 yıldır kadro beklerken düşük maaşlarla görev yapmaktadır. Türkiye’deki mülteci çocukların eğitimine yönelik projelerde usulsüzlükler olduğu belirtilerek, MEB’den geri istenen paraların ödenmediği ifade edilmektedir.

İlgili Yazılar