Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Çin ve Tayvan Arasındaki Gerilim Tırmanıyor

Çin ve Tayvan Arasındaki Gerilim Tırmanıyor

haber haber -
37 0

Çin Savunma Bakanı: “Tayvan’ın Bağımsızlığını Engelleyeceğiz”

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim her geçen gün artıyor. Çin Savunma Bakanı Dong Jun, Singapur’da düzenlenen Shangri-La Diyaloğu Savunma Konferansı’nda, Tayvan’la ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Bağımsızlık Krizine Net Mesajlar

Dong Jun, Çin’in Tayvan ile barışçıl bir şekilde “yeniden birleşmenin” hedeflendiğini ancak bu sağlanamazsa güç kullanacaklarını belirtti. Ayrıca, Tayvanlı ayrılıkçılar ve dış güçlerin sürece zarar verdiğini ifade etti.

Geçmişte Neler Yaşandı?

Tayvan, hiçbir zaman Komünist Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yönetilmemiş, demokratik bir şekilde yönetilen bir ülke olarak biliniyor. Ancak, 20 Mayıs’ta yeni seçilen başkanı Lai Ching-te’nin göreve gelmesiyle Çin’in tepkisini çekti. Çin, ada çevresinde savaş oyunları düzenleyerek “cezalandırma” amaçladı. Dong, Tayvan’ın Çin için “temel meselelerin çekirdeği” olduğunu vurguladı.

Çin’in Kararlılığı

Dong, Tayvan liderlerini ayrılıkçılıkla suçlayarak, Çinli kimliğini silmekle suçladı. “Onlar tarihin utanç sütununa çivileneceklerdir” diyen Dong, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Tayvan’ın bağımsızlığını engellemek için her zaman kararlı ve güçlü bir şekilde hareket edeceğini belirtti.

İlgili Yazılar