Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Atık Yönetimi ve Enerji Üreticileri Derneği YEKDEM Süresinin Uzatılmasını İstiyor

Atık Yönetimi ve Enerji Üreticileri Derneği YEKDEM Süresinin Uzatılmasını İstiyor

haber haber -
23 0

Atık Yönetimi ve Enerji Üreticileri Derneği (TAYED) Başkanı Ali Rıza Öner, YEKDEM Süresinin Uzatılması Çağrısında Bulundu

Ali Rıza Öner, katı atık bertaraf tesislerinin YEKDEM süresinin en az 15 yıl daha uzatılması gerektiğini belirtti. Tesislerin devletin yenilenebilir enerji teşvikleriyle yapıldığını vurgulayan Öner, güneş ve rüzgar enerji santrallerinden farklı olduklarını ifade etti.

Katı Atık Bertaraf Tesislerinin Durumu

Öner’e göre, katı atık bertaraf tesisleri, işletme maliyetlerinin yüksek olması ve sürekli elektrik üretme zorunluluğu sebebiyle güneş ve rüzgar santrallerinden farklı bir konumda bulunuyor. Yatırım maliyetlerinin düşmesiyle serbest elektrik fiyatlarının gerilemesi, bu tesislerin ayakta kalmasını zorlaştırıyor.

Çözüm Önerisi

Ali Rıza Öner, enerji ve çevre bakanlıklarının, belediyeler ve firmaların iş birliği yaparak katı atık bertaraf tesislerinin sorunlarına çözüm üretmesi gerektiğini dile getirdi. Tesislerin çevreci ve elektrik üreticisi olduklarını belirten Öner, gelir paylaşımı düzenlemelerinin gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

Çevre Dostu Enerji Üretimi

TAYED Başkanı, Türkiye’deki katı atık bertaraf tesislerinin yıllık 600 bin ton karbon emisyonunu azalttığını ve metan gazının zararını 40 kat azalttığını vurgulayarak, bu tesislerin çevre dostu enerji üretimine katkı sağladığını belirtti.

İlgili Yazılar