Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Tarımda İthalata Bağımlı Hale Geldi

Türkiye Tarımda İthalata Bağımlı Hale Geldi

haber haber -
23 0

Türkiye’nin Tarım Alanında İthalata Bağımlı Hale Gelmesi

Son yıllarda yanlış tarım politikaları nedeniyle Türkiye, kendi kendine yetebilen bir ülke olmaktan uzaklaştı. Geçen yıl sadece tarım ürünleri ithalatı için 14 milyar dolar harcayan Türkiye, yüksek maliyetler nedeniyle üreticilerin tarımdan çekilmesine ve gıda ithalatına bağımlı hale gelmesine şahit oldu.

Üreticilerin Durumu

Üreticiler, maliyetleri karşılayamayacak düzeye gelen taban fiyatlarla karşı karşıya kaldı. Özellikle buğday, fındık ve çay gibi stratejik ürünlerde açıklanan düşük fiyatlar, çiftçilerin üretimden çekilmesine neden oldu. Mazot, gübre ve ilaç gibi maliyet kalemlerindeki artışlar da çiftçileri olumsuz etkiledi.

İthal Edilen Ürünler ve Ülkeler

Türkiye’nin ithal ettiği ürünler arasında başı çekenler arasında buğday, fındık, çay, nar, zeytin, karpuz, kestane ve börülce bulunuyor. Özellikle zeytinyağı ve börülce ithalatında rekor seviyelere ulaşan Türkiye, çiftçilerin üretimden çekilmesiyle karşı karşıya kalmış durumda.

Çiftçilerin Durumu ve İthala Bağımlılık

Çiftçilerin üretim maliyetlerini karşılayamaz hale gelmesi, Türkiye’nin tarımda ithalata olan bağımlılığını artırmış durumda. Gelecek yıllarda buğday ithalatının devam edeceği belirtilirken, ülke stratejik ürünlerde dışarıya bağımlı hale gelmiş durumda.

İlgili Yazılar