Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Emeklilerin Kurban Sorunu: Yüksek Fiyatlar Emeklileri Vurdu

Emeklilerin Kurban Sorunu: Yüksek Fiyatlar Emeklileri Vurdu

haber haber -
38 0

Emeklilerin Kurban Kesme İmkânı Kalmadı

Aylığı 10 bin lira ve civarında olan milyonlarca emekliye kurban haram oldu. CHP Milletvekili Veli Ağbaba, bu yıl küçükbaş kurban fiyatının 13 bin ile 18 bin lira, büyükbaş kurbanın da 130 bin ile 300 bin lira arasında değiştiğini belirterek, bu fiyatlarla emeklilerin kurban kesmesine imkan kalmadığını ifade etti. İslami kurallara göre büyükbaş kurbanın en fazla 7 kişinin ortak kesebileceğine dikkat çeken Ağbaba, bu durumun emeklileri zor durumda bıraktığını vurguladı.

Emeklilerin Bayram İkramiyesi Yetmiyor

Veli Ağbaba, emeklilerin 3 bin liralık bayram ikramiyesiyle kurban kesmelerinin mümkün olmadığını, bir aylık maaşlarına bayram ikramiyesini ekleyip kurban kesmek isteyen emeklinin ise bir ayı aç geçirmek zorunda kalacağını dile getirdi. Geçen yıla göre kurbanlık fiyatlarının ciddi şekilde arttığını belirten Ağbaba, emeklilerin bu durum karşısında zorlandığını ifade etti.

Emekli Aylığı Asgari Ne Kadar Olmalı?

Veli Ağbaba, dana eti ve kuzu etinin fiyatlarındaki artışları da dile getirerek, bu artışlar göz önüne alındığında en düşük emekli aylığının belirli bir seviyeye yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Ağbaba, emeklilerin karşılaştığı zorlukların giderilmesi için emekli aylığının belirli bir seviyenin altına düşmemesi gerektiğini vurguladı.

Veli Ağbaba’nın açıklamalarına göre, emeklilerin kurban kesmesi için gerekli olan maddi kaynakların yetersiz olması, emeklilerin bayram coşkusunu gölgelemiştir.

İlgili Yazılar