Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD’nin Farklı Noktalarındaki Doğal Afetler ve Orman Yangınları

ABD’nin Farklı Noktalarındaki Doğal Afetler ve Orman Yangınları

haber haber -
40 0

New Mexico’da Orman Yangınları ve Yağmur Beklentisi

Ulusal Hava Durumu Servisi’ne (NWS) göre, ABD’nin güneybatısından gelen sıcak hava dalgası nedeniyle New Mexico’da başlayan orman yangınları devam ediyor. Ruidoso köyü ve çevresinde binlerce kişinin tahliye edilmesine yol açan yangının söndürülmesi için hafta sonuna doğru yağmur bekleniyor. Yağmurun yangının kontrol altına alınmasına yardımcı olması umut ediliyor.

Maine Eyaletinde Tarihi Sıcaklık Rekoru

ABD’nin kuzeydoğusundaki Maine eyaletinin Caribou kentinde termometreler tarihte ilk kez 39,5 dereceyi gösterdi. Ulusal Hava Durumu Servisi, 85 yıldır sıcaklığın en fazla 38 dereceye ulaştığı bu bölgede rekor bir sıcaklık yaşandığını duyurdu.

ABD Genelindeki Orman Yangınları

Ulusal Kurumlar Arası Yangın Merkezi’nin (NIFC) verilerine göre, ABD genelinde 28 farklı orman yangınıyla mücadele ediliyor. Bunlardan 17’si kontrol altına alınamazken, 11’i kısmen kontrol altında. Ülke genelinde çıkan toplam 19 binden fazla orman yangını sonucunda 861 bin dönüm alan yandı. Bu yılın ilk 6 ayında çıkan yangın sayısı, geçen yılın tamamındaki yangın sayısına hızla yaklaşıyor.

ABD’de Doğal Afetlerin Yarattığı Hasarlar

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre, ABD’de mayıs ayındaki doğal afetler ve şiddetli hava koşulları 1 milyar doların üzerinde hasara neden oldu. Yılın başından bu yana yaşanan doğal afetlerin toplam maliyeti 25 milyar doları aştı. Ayrıca, bu yıl doğal afetlerde 84 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar