Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vergi Reformu Paketindeki Sürpriz Uygulama

Vergi Reformu Paketindeki Sürpriz Uygulama

haber haber -
31 0

Maliye, Gelirini Düşük Gösterenleri Hedef Alıyor

İktidarın üzerinde çalıştığı vergi reformu paketinde beklenmedik bir sürpriz ortaya çıktı. Taslağa göre, gelirini düşük gösterip lüks bir yaşam sürenlerin Maliye tarafından izlenmesi planlanıyor.

Özel Gider (Harcama) Bildirimi Uygulaması

Taslak kapsamında, gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden ‘Özel Gider Bildirimi’ istenecek. Aradaki farkı izah edemeyenler, bu farkın vergisini ödemek durumunda kalacak. Ayrıca, lüks harcamalarını açıklayamayanlar hakkında vergi incelemesi başlatılması da bekleniyor.

ABD ve İtalya Örnek Alınıyor

Uygulamanın detayları incelendiğinde, ABD, İtalya ve Batı Avustralya’da benzer uygulamaların olduğu görülüyor. Bu ülkelerde gelir ile harcamalar arasındaki uyumsuzluk durumunda mükelleflerden izahat isteniyor ve oluşan fark vergi konusu yapılıyor.

Lüks Gayrimenkuller de İncelenecek

Yasalaşması halinde bu düzenlemenin 2025 yılından itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor. Maliye’nin radarına giren mükelleflerin, lüks gayrimenkul ve taşıt alımları, yüksek kira ve aidat ödemeleri ile pahalı eğitim harcamaları detaylı bir şekilde incelenecek.

İlgili Yazılar