Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 17 Mart 2022 güncel altın kuru

17 Mart 2022 güncel altın kuru

haber haber -
33 0

Altın Fed’in faiz artış kararıyla birlikte yükselişini ikinci güne taşıdı. Uzmanlar Fed artışlara devam etse de Ukrayna savaşı sürdükçe güvenli varlıklara talebin sürmesini beklediklerini belirtiyor.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından yüzde 0,9 değer kazancıyla 925 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.509 lira, Cumhuriyet altını da 6.209 liradan satılıyor.

Dün, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının ardından yüzde 0,5’lik yükselişle 1.926,4 dolardan günü tamamlayan ons altının fiyatı ise bugün 1.944 dolardan işlem görüyor.

Fed, dün politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Banka, enflasyona karşı “agresif” bir plan da ortaya koyarken, yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek 6 toplantı için 25’er baz puanlık artırımına işaret etti.

Bu yıla ilişkin enflasyon tahminini yüzde 2,6’dan yüzde 4,3’e yükselten banka, ihtiyaç duyulması halinde faiz artırımlarının hızının ayarlanacağı mesajını da verdi.

Kararların ardından değerlendirmelerde bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in yaklaşık 9 trilyon dolarlık bilançosunun küçültülmesine mayıs ayında başlanabileceğinin sinyalini verdi. Powell ayrıca, hala enflasyonun yılın ikinci yarısında aşağı gelmesini beklediklerini de belirterek, “Kısa vadede enflasyondaki düşüşün bir kısmı tedarik zincirlerindeki iyileşmeden gelecek. Bilanço azaltımı da enflasyondaki düşüşe katkı sağlayacak” dedi.

Buna karşın Fed’in enflasyon konusunda hala iyimser bir tutum içinde olduğunu aktaran analistler, fiyatlamaların bankanın gelecek toplantılarda en az bir kez 50 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceğini gösterdiğini kaydetti.

Analistler, bugün ABD’de sanayi üretimi ve Euro Bölgesi’nde enflasyonun öne çıktığını belirtti.

BoE’nin bugünkü toplantıda faizleri 25 baz puanlık artırımla yüzde 0,75’e yükselteceği ve böylece salgın öncesi oranlara geri döneceği tahmin ediliyor.

İlgili Yazılar