Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Çiftçilere müjde

Çiftçilere müjde

haber haber -
13 0

Pandemi ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın üzerine Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede gıda tedariki ortak problem haline geldi.

Yaşananlar üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, acil olarak atılacak adımların belirlenmesi konusunda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye talimat verdi.

Talimatın ardından hemen harekete geçilerek yeni planlamalar üzerinde çalışıldı.

Planlama doğrultusunda Türkiye’de kısa vadede ‘alım garantili üretim’ sistemine geçilecek.

Buna göre, Türkiye için elzem olan ürünlerle ilgili bölgesel planlama yapılacak ve bu ürünlere devlet tarafından alım garantisi verilecek. Bu plan çerçevesinde üretim yapanlara farklı destek politikaları uygulanacak.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle çiftçinin daha fazla üretime yönlendirilmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda tedbir alınmasını da istedi. Erdoğan, milletvekilleri ile yaptığı son istişare toplantısında; şu anda çiftçilerin en çok problem yaşadığı gübre maliyetlerinin düşürülmesi için adım atıldığını hatırlattı.

Erdoğan, “Fiyatlarda yüzde 30 indirime gidildi. Ayrıca, gübre üreticilerine talimat verildi. ‘Ürettiğiniz maliyete satacaksınız. Kâr etmeden satacaksınız’ dedik çiftçilere. Üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek için bakanlığımız yeni adımlar da atacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle buğday başta olmak üzere bazı ürünlerde yaşanması beklenen tedarik sıkıntısının, Kazakistan, Arjantin ve Brezilya’dan yapılacak ithalatla çözülebileceği belirtiliyor.

AK Parti kaynakları, “Türkiye şu anda bir kilo buğday almasa bile kendine yetecek durumda. Ama ithal etmemiz de lazım. Çünkü buğdayı dahilde işleme rejimi kapsamında alıp ürünü işleyerek dışarıya satıyoruz. Makarna ve un olarak ihraç ediliyor. Bunun için ithal etmek zorundayız. İş adamları Latin Amerika ülkeleri ile bağlantıları yapmaya başladı.” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Yazılar