Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Pakistan’da meclis feshedildi

Pakistan’da meclis feshedildi

haber haber -
37 0

Hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Pakistan Başbakanı Imran Khan’ın hükümetini devirmek için kurulan komplonun arkasında ABD’nin olduğunu iddia etmesinin ardından Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, erken seçim isteyen Başbakan Khan’ın çağrısı üzerine meclisi feshetti.

Cumhurbaşkanı Alvi, Meclisin feshedildiğine ilişkin yaptığı resmi açıklamada, “Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi, Pakistan Başbakanı’nın Pakistan İslam Cumhuriyeti Anayasası’nın 48’nci maddesi ile birlikte okunan 58’nci maddesi uyarınca Ulusal Meclisi feshetme tavsiyesini onayladı” denildi.

Pakistan Başbakanı İmran Han’a yönelik güvensizlik oylaması parlamentoda reddedildi. Başbakan Han’ın destekçileri meclis önünde Khan’a destek gösterisinde bulundu. Güvensizlik oylamasının reddedilmesini protesto eden muhalefet destekçileri ise, parlamento önünde hükümet karşıtı sloganlar attı.

Başbakan Han’a karşı güvensizlik oylaması, Meclis Başkan Yardımcısı Kasım Suri tarafından Anayasa’nın 5. maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

Söz konusu maddede ‘Devlete bağlılık her yurttaşın temel görevidir. Anayasa’ya ve yasalara itaat, nerede olursa olsun her vatandaşın ve Pakistan’daki diğer herkesin yükümlülüğüdür’ deniliyor.

Pakistan’da hakkında görevden alınması için gensoru önergesi verilen Başbakan Imran Han güven oylaması öncesi ulusa seslenmişti.

Han konuşmasında, hükümetini devirmek için bir yabancı komplonun “kanıtını” gösterdiği iddia edilen “tehdit notu”ndan bahsetmişti.

Han konuşması sırasında dil sürçmesiyle komplonun arkasındaki ülke olarak “Amerika Birleşik Devletleri” adını vermiş, ancak hızla konuşmasına devam ederek, “yabancı bir ülkenin” Pakistan ulusuna karşı bir “tehdit notu” gönderdiğini belirtmişti..

İlgili Yazılar