Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bakan Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması

Bakan Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması

haber haber -
8 0

NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı için üye devletlerin bakanları Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘Samimi bir ortamda hem güvenlik durumunu hem de NATO’nun geleceği ile ilgili konuları kendi aramızda değerlendirdik’ dedi.

Çavuşoğlu, ‘NATO’ya üyeliği gündemde olan iki ülkenin Dışişleri Bakanı dün akşamki toplantıya davet edildi. Türkiye olarak bu konudaki tutumumuzu net bir şekilde söyledik. NATO’nun açık kapı politikasını eskiden beri destekliyoruz’ ifadelerini kullandı.

‘NATO bir ittifaktır. Müttefiklik dayanışması çok önemlidir’ diyen Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

‘İki ülkenin olası üyeliğine karşı tutumumuzu sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Cuma günü kamuoyu ile paylaştı. Biz de gerekçelerimizi net şekilde toplantıda söyledik. YPG, PKK terör örgütü ve mensupları ile yaptığı görüşmeler, İsveç’in silah yardımı dahil rahatsız olduğumuz konuları fotoğraf ve belgelerle müttefiklere anlattık.’

Çavuşoğlu, ‘Normalde bunu düşman olarak gördüğünüz ülkeye karşı yaparsınız. Bu konudaki beklentilerimizi söyledik. Kendilerinin önerileri oldu, bunun üzerinde duruyoruz. Endişelerimiz gayet meşrudur, ve de açıkça ortadadır. NATO’nun genişlemesine karşı olduğumuz için değil’ ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki gelişmeleri de değerlendiren Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı;

‘Dün akşam görüşmeleri gerçekleştirdik Bu sabah Ukrayna oturumunda da bir tarafta Türkiye’nin savaşı durdurmak için, sivillerin tahliyesi diğer taraftan yaralı askerlerin güvenli şekilde çıkarılması, hububat taşıyan gemilerin güvenli şekilde seyri için yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi verdik.’

‘Ukrayna’da insani durum giderek kötüleşiyor. Bu konuda da duyarsız değiliz’ diyen Çavuşoğlu, ‘Bir taraftan Ukrayna’ya NATO olarak destek veriliyor ama bir taraftan savaşın sona ermesi için çaba gösterilmesi gerekiyor’ dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sebebiyle güvenlik anlayışında değişiklik olduğunu belirten Çavuşoğlu, ‘Hazırlanan belgenin bugünkü gelişmelerle sınırlı kalmaması lazım’ dedi.

İlgili Yazılar