Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dünyanın en tehlikeli şehirleri açıklandı

Dünyanın en tehlikeli şehirleri açıklandı

haber haber -
6 0

Polis geçen hafta 31 yaşındaki Kolombiyalı DJ Marcela Graciano’nun cesedini bulduğunda, suçun vahşiliği onları bile şoke etti. Kolombiya’nın ikinci en büyük şehri olan Medellin’in banliyösündeki bir evde bulunan cesedin elleri arkasından bağlıydı ve ağır işkence görmüştü.

Yerel polis şefi Albay Rolfy Mauricio Jiménez, “Ceset ileri derecede çürüme halindeydi” dedi. Yetkililer, Valle de Aburrá belediyeside bu yıl 11 cinayet işlediğini söyledi.

Risk analizi firması Verisk Maplecroft’a göre, Graciano’nun vahşice öldürülmesi, Latin Amerika ve Karayipler’de işlenen suçlardan yalnızca bir tanesi… Firma tarafından hazırlanan rapor dünyanın en tehlikeli şehirlerinin yaklaşık üçte ikisinin Latin Amerika’da olduğunu gösterdi. Afganistan’ın başkenti Kabil ve Somali’nin Mogadişu da dünyanın en tehlikeli yerleri olarak kendine listede yer buldu.

Bununla birlikte, suç (cinayetler, hırsızlık ve maddi hasar gibi), terörizm, sivil huzursuzluk ve çatışmalarla ilgili verileri kullanan çalışma, olası en kötü puanı alan 12 şehirden 8’inin Latin Amerika’da olduğunu buldu.

Diğer taraftan Medellin’in, Pablo Escobar’ın kartelinin şehrin çeşitli bölgelerini yönettiğii sivilleri ve polisi terörize ettiği 1980’ler ve 90’lardaki şiddetle ilişkilendirildikten sonra günümüzde biraz daha durulduğuna inanıyordu. Ancak, El Salvador’daki San Salvador ve kuzeybatı Meksika’daki Chihuahua ile birlikte Verisk Maplecroft’un analizinde mümkün olan en yüksek risk puanını kaydetti.

Medellín Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Pedro Piedrahíta Bustamante, “Medellín, uluslarası suç şebekelerinin bir çekirdeğidir ve bu nedenle bu tür bir çalışmada kendini göstermektedir. Silahları kullanmaya istekli çok sayıda insan burada yaşıyor. Bu nedenle, son on yıllardaki tüm dönüşümlere rağmen, şehirde suç artmaya neden oluyor” dedi.

Kısa süre önce Bogota’da evinin önünde bıçaklanarak soyulan Juana San Martín, “Bu mahalleye artık farklı gözlerle bakıyorum. O sırada yanımda bulunan bir arkadaşım darp edilerek yere yığıldı. Sokak ortasında ölmek an meslesi. Korkuyorum. Haberlerde gördüğünz tüm olaylar burada günlük hayatın bir parçası” dedi.

Barquisimeto, Caracas, Maracaibo, Maracay ve Valensiya dahil olmak üzere, yaygın suç ve siyasi istikrarsızlıktan etkilenen Venezüella’daki şehirler de dünyanın en tehlikeli şehirleri arasında yüksek sıralarda yer aldı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bu ayın başlarında, o zamandan beri Port-au-Prince’deki tıbbi tesislerinde 96’dan fazla kişiyi ateşli silah yaralarıyla tedavi ettiğini söylerken, Haiti’deki savaşan çeteler arasındaki çatışmalarda son haftalarda yaklaşık 150 kişi öldü.

İlgili Yazılar