Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5.  Poliüretan Köpük

 Poliüretan Köpük

haber haber -
9 0

 Poliüretan Köpük

Poliüretan Köpük, bina ve yapılarda son teknolojiler ile uygulanan bir ısı yalıtım sistemidir. Uygulanan yüzeyine basıncı yüksek bir makine ile püskürtülen sıvı halde bulunan poliüretan deliksiz kaplama özelliği ile az bir sürede kendisinin 20 veya 40 katı kadar büyüyerek yüksek ve kaliteli bir izolasyon seviyesine ulaşır.

Poliüretan köpük zaman bakımından büyük tasarruf sağlar. Poliüretan Sprey Köpük her yüzeye her açıdan, üç yada dört saniye gibi sürelerde yüzde yüz bağlanma sağlar.

Poliüretan köpük uygulamasına baktığımız da genel olarak teknik özellikleri vermeden evvel en temel teknik özellikleri olarak sprey poliüretan direkt yerinde uygulama düşüncesi ile uygulama yüzeyine püskürtülmesi ve ek yerinin olmaması ile ısı köprülerine izin vermeyeceğini anlamış oluruz. Bu da kullanan insanların termos etkisi oluşturarak yaz ayların da serin kış ayların da sıcak bir ortam sağlar.

Poliüretan köpük bizlere sağladığı en büyük avantaj yalıtım konusunda tek tek kullanılan uygulamaların vereceği etkinin bütününü gösterebilme özelliğine sahiptir. Dolayısı ile ısı yalıtımın her alanında kullanılmaya açık olan Poliüretan sprey, sağladığı etki ile inanılmaz sonuçlar elde edilmektedir.

Zaman içerisinde yıpranma yapmaz. Küf yapmaz, kırılma yaşanmaz. Uzun ömürlü ve çevre dostudur. Her şekilde yüzeye saniyeler içinde yapışma sağladığından dolayı yüzeyin nasıl olduğu önemli bir konu değildir. Ekonomiktir ve su, nem, rutubet den etkilenmez. Poliüretan Sprey Köpük ilk olarak Alman bilim insanı Otto Bayer tarafından 1937 senesinde kurgusu ve sentezi yapılmıştır. Ortamda su varsa dizosiyanat’ın bir bölümü diol ile polimerleşirken az bir bölümü de su ve gaz karbondioksit çıkışı reaksiyonu göstererek gözenekli poliüretan yapıyı köpük ya da süngerimsi yapıyı ortaya çıkarır. Tamamen oluşma süresi 24-72 saat den sonra gayet mukavemetli bir polimer yapı elde edilmiş olur. Yanmazlık belgelerine sahiptir. Ateş ilerletmez B2 yanmazlık sınıfı sertifikası vardır. Herhangi bir yangında damlama, akıtma yapmaz kimyevi maddelere karşı mukavemeti yüksektir.

Poliüretan köpük kullanım durumların da yüksek seviyede gösterdiği etkinin yanında büyük bir uygulama alanı sağlar. Bilhassa soğuk hava depoları gibi yalıtımın zorunlu olduğu alanlarda sağladığı yüksek verimlilikte sıklıkla tercih edilen bu ürünün, yalıtım konusunda verdiği sözler derece geniş bir yelpazeye sahiptir.

İlgili Yazılar