Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Ticari E-Fatura Nedir? Nasıl İptal Edilir?

Ticari E-Fatura Nedir? Nasıl İptal Edilir?

haber haber -
8 0

Ticari E-Fatura Nedir? Nasıl İptal Edilir?

Bu fatura türü EDM bilişim gibi önemli firmaların desteği ile gerçekleştirilebiliyor. E-fatura formatı, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiş olan elektronik belgeler olarak üretilen elektronik faturalardır. Böyle bir belge içerisinde normal fatura içerisinde olması zorunlu olan bütün bilgiler bulunuyor. Ticari e-fatura sistemi diğer faturalar açısından biraz daha farklı olarak, onay verme veya reddetme gibi imkânları bünyesinde barındırıyor. Şimdi hep birlikte bu konunun detayını inceleyelim.

Ticari E-Fatura Nedir?

Ticari e-fatura gönderici kişiden alıcıya kolaylıkla iletilen dijital sistem faturası olarak adlandırılır. Fatura sisteminde alıcı kişi, iletilmiş olan faturayı detaylı şekilde inceledikten sonra herhangi bir problem olmadığı takdirde kabul işlemini gerçekleştirir. Genel olarak faturanın reddedilmesi gerçekleşmese bile yapılan hatalar sonucunda itiraz ile birlikte iptal kararı alınabilir. Fakat faturayı alan kişi 8 gün içerisinde itiraz hakkını kullanmaz ise otomatik olarak kabul işlemi gerçekleşir.

Ticari E-Fatura Kesimi Nasıl Gerçekleşir?

Herhangi bir müşterinin satın almış olduğu ürünün faturasının, dijital olarak gönderilmesi ile birlikte ticari e-fatura işlemi gerçekleşir. Faturayı alan kişi inceleme yaptığında bir problem ile karşılaşırsa iptal başvurusunda bulunabilir. EDM bilişim bu konu hakkında yardımcı olan önemli firmalardandır. Dijital yol ile gerçekleşen alışverişlerin çoğalması ile birlikte e-fatura sistemi de ön plana çıkıştır. G.İ.B tarafından uygulamaya geçirilen e-fatura sistemi, bünyesinde hukuki özellikleri de taşıyor.

Ticari E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Dijital faturanın iptal edilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinde bulunan iptal portalı aracılığı ile işlemler gerçekleştirilebiliyor. Elbette bu işlem temel fatura senaryosuna göre düzenlenme gören ticari faturalar için geçerlidir. Buna bağlı olarak faturayı yapan şirketin portal sayfası aracılığı ile iptal talebi oluşturulmalıdır. Ardından iptal talebinin alıcıya gönderilmesi şarttır. Ticari faturanın dikkat çeken farklarından bir tanesi ret ya da onay seçeneğinin olmasıdır.

İptal Süresi Kaç Gündür?

E-fatura İptali kurallarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Ticari e-fatura iptal süresi 8 gündür.
  • Ancak alıcı kişi işlem gerçekleştirmediği takdirde 8 gün sonrasında kabul edilmiş olacaktır.
  • Faturanın iptali için KEP adresinden satıcı kişiye yazının gönderilmesi istenir.
  • Tarafların faturada hata olduğunu kabul etmesi ile birlikte anlaşma sağlanarak iptal işlemi gerçekleşecektir.

İptal için mevcut olan tüm kurallar bunlardır.

Kimler Kullanabilir?

Ticaret işi ile uğraşan her birey bu fatura sistemini kullanabilir. Yasal şekilde bu fatura sistemini kullanması dahi zorunlu olmayan işletmeler kendi istekleriyle sistem içerisine dahil olabilirler. Fatura kesme konusunda kolaylık sağlayan bu sistem birçok işletmeye cazip hale gelmiştir. Arzu eden herkes EDM Bilişim’in avantajlı e-fatura kampanyalarından faydalanabilir. Özellikle ister e-fatura ister interaktif arşiv fatura kullanan müşterileri için özel hazırlanan yılda 99 tl’den başlayan fiyatlarla oluşturulan kampanya bir çok sektörde ilgi odağı olmuştur.

İlgili Yazılar