Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İngiliz bilim insanlarından endişelendiren uyarı

İngiliz bilim insanlarından endişelendiren uyarı

haber haber -
6 0

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışma, maymun çiçeği salgının 10 kat büyüyeceği konusunda uyardı. Çalışma, corona virüs (Covid-19) salgını sırasında, İngiltere’de hükümete danışmanlık yapan SAGE üyeleri arasında yer alan London School of Hygiene & Tropical Medicine’nde epidemiyolog olan Prof. Dr. John Edmunds tarafından yürütüldü.

Edmunds ve ekibi, her on yılda bir yapılan 45 bin kişiden oluşan bir anketten toplanan İngiltere’deki cinsel birliktelik verilerini inceledi.

31 Mayıs’ta yapılan modelleme sırasında, dünya çapında 25’ten fazla ülkede 728 doğrulanmış ve şüpheli vaka bildirildi. O zamandan beri, dünya çapında yaklaşık 2 bin enfeksiyon kaydedildi.

Diğer taraftan bilim insanları bulgularının, “orantısız derecede fazla” cinsel partneri olan bireylerden oluşan küçük bir grup aracılığıyla maymun çiçeğinin vakalarının sürekli artmasını açıkladığını vurguladı.

Çalışmanın yazarları, “Maymun çiçeği virüsü her zaman bu topluluk arasında ‘önemli bir bulaşma potansiyeli’ riskine sahipti. Ancak, son birkaç on yılda Afrika dışında çok az vaka kaydedildiği için başlayamadı Ancak, bu grubun birçoğu enfekte olursa (erkekler ile cinsel ilişki yaşayan erkekler), diğer gruplar arasında da sayısı 10 bine varan ekstra vaka tespit edilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacılar, “Maymun çiçeği hastalığının R kat sayısı (enfekte olmuş bir kişinin virüsü bulaştırdığı insan sayısı) birden önemli ölçüde daha büyük olabilir. Bu da salgını kontrol altına almayı zorlaştırabilir” dedi.

Bilim insanlarının uyarısının ardından, İngiltere’deki sağlık yetkilileri maymun çiçeği hastalığına karşı ‘yüksek risk’ altında olan gay ve biseksüel erkeklere enfeksiyona karşı korunmak için bir aşı teklif edileceğini duyurdu.

İngiltere’de şimdiye kadar 800’e yakın maymun çiçeği virüsü vakası bildirildi. Şimdiye kadar neredeyse tüm enfeksiyonlar erkeklerle seks yapan erkeklerde kaydedildi. Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), vaka sayılarını azaltmak amacıyla gay ve biseksüel erkeklere, yüzde 85 etkili olan Imvanex aşısının verileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 15 Haziran’da yaptığı güncellemeye göre maymun çiçeği şimdiye kadar en az 42 ülkede tespit edildi. Toplamda 2 bin 103 doğrulanmış vaka kaydedilirken, Nijerya’da bir ölüm gerçekleşti.

İlgili Yazılar