Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ukrayna’nın Odessa kentinde mayın tehlikesi nedeniyle denize girilmiyor

Ukrayna’nın Odessa kentinde mayın tehlikesi nedeniyle denize girilmiyor

haber haber -
8 0

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın devam ettiği Ukrayna’nın Odessa bölgesinde döşenen mayınlar nedeniyle gemi trafiğine kapatılan denize insanlar da giremiyor.

Ukrayna’nın Güney Savunma Kuvvetlerinin Basın Servisi Başkanı Nataliya Gumenyuk, kentteki güvenlik tedbirlerini anlattı.

Ülkede savaşın sürmesine rağmen bölgede huzurun olması için Ukrayna yönetiminin büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Gumenyuk, “Odessa kentinde ve bölgede durum sakin ve silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında” dedi.

Bölgeye ait Yılan Adası’nın düzenlenen operasyon sonucu tekrar Ukrayna güçlerinin kontrolüne geçtiğine ama savaşın sürmesi nedeniyle yine de herkesin dikkatli olması ve güvenlik uyarılarına uyması gerektiğine işaret eden Gumenyuk, şunları kaydetti:

Gumenyuk, bugün Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği mücadelenin aslında tüm Avrupa için son derece önemli olduğunu ifade ederek “Biz bugün sadece kendi topraklarımız ve halkımızı savunmak için değil, Avrupa ve tüm dünyayı korumak için savaşıyoruz” diye konuştu.

Rus savaş uçaklarının büyük tehdit yaratmaya devam ettiğini kaydeden Gumenyuk, hava saldırılarına karşı silahlara ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Gumenyuk, Odessa bölgesindeki deniz mayınları tehlikesinin bugüne kadar sürdüğüne işaret ederek “Mayınlar mart ayından beri denizde. Karadeniz’e bu mayınları Rusya döşedi” şeklinde konuştu. Gumenyuk, Ukrayna tarafının bölgede sadece denizden karaya askerlerin çıkarılmasının mümkün olabileceği yerlere mayın döşediğini vurguladı.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal ettiği zaman Ukrayna’ya ait ve üzerinde Ukraynaca yazılar bulunan deniz mayınlarını çaldığını, 2022’de ise onları denize atarak Ukrayna tarafını mayın döşemekle suçladığını anlatan Gumenyuk, “Rusya, bu mayınlar Türkiye veya Romanya’da ortaya çıkınca Ukrayna’ya ait olduğunun sanılması için böyle yaptı ama biz en başta bunun açıklamasını yaptık. Bu bir sabotajdır. Ukrayna denize mayın döşemedi” ifadelerini kullandı.

Gumenyuk, Rus denizaltıların kıyıya tehlikeli bir mesafede bulunduklarını iddia ederek Rus gemilerinden fırlatılan füzelerin Ukrayna’nın şehirlerine isabet ettiğini söyledi.

Gumenyuk, bu nedenle denize girmenin yasak olduğunu sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar