Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. IVF Tedavisi Nedir ?

IVF Tedavisi Nedir ?

haber haber -
32 0

IVF Tedavisi Nedir ?

IVF tedavisi; Kadından alınan yumurta hücreleri (ovüller) ve erkekten alınan sperm hücreleri (sperm) ile laboratuvar ortamında döllenen embriyoların kadının rahmine tohumlanmasını içeren bir yardımcı üreme yöntemidir. Seçilen ve rahme yerleştirilen bazı embriyolardan elde edilen gebelik, geleneksel gebelik ile aynı şekilde ilerleyecektir. Bu anlamda doğal gebelik ile tüp bebek tedavisi arasındaki tek fark, döllenmenin laboratuvarlarda doğru koşullarda yapılmasıdır. Türkiye’de ilk başarılı gebelik 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde tüp bebek yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Günümüzde mühendislik ve tıp teknolojisinin gelişmesi sayesinde birçok tüp bebek tekniği uygulanmakta ve ikna edici sonuçlar alınmaktadır.

Hangi Yöntemler Kullanılır

İzmir tüp bebek tedavisi, yumurtalıkların dölleme yeteneğine göre klasik tüp bebek (IVF) veya mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemleri ile uygulanmaktadır. Tüp bebek genellikle sperm miktarı ve kalitesi ile ilgili bir problemin olmadığı durumlarda tercih edilir, sperm inseminasyonu kendi kendine yapılır. ICIS yönteminde yumurtalar enjeksiyon için hazırlanır ve sperm  tek bir yumurtanın içine yerleştirilir.

Ne Zaman Uygulanır

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için  en az 1 yıl kontrasepsiyon kullanılmadan cinsel ilişkide bulunulması ve bu dönemde gebelikten kaçınılması gerekmektedir. Bu durum kısırlık olarak da bilinir. Bu dönemde gebelik olmaması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp Bebekte Yaş Sınırı

Adetin 3. gününde yapılan testlerle yumurtalık fonksiyonu uygun görülen kadınlarda 5 yaşına kadar tüp bebek tedavisi yapılır. Aynı zamanda embriyonun genetik tanı yöntemlerine uygun olup olmadığı da kontrol edilir. Bununla birlikte, 40 yaşın üzerindeki kadınların, genç kadınlara göre bu yöntemle başarılı olma olasılığı daha düşüktür. Kadınlarda özellikle 35 yaşından sonra yumurta miktarı ve kalitesindeki düşüş de başarı şansını etkiler, erkekler için yaş sınırı yoktur ancak sperm DNA değişiklikleri nedeniyle sperm kalitesinin düştüğü düşünülmektedir.

Kimler Tüp Bebek (IVF) Yaptırabilir

Tüp bebek  tedavisi belirli faktörlere bağlı olarak kullanılır:

Kadında yumurtalıkların (fallop tüplerinin) kapanması, hasar görmesi veya çıkarılması,

Fallop tüplerinin yumurta oluşturamamasına neden olan yapışıklıklar vardır,

Geç kadın düşük doğurganlık yaşı,

İlaç tedavisi sırasında fetal başarısızlık,

Düşük sperm sayısı ve erkek cinsiyette sperm sayısı az veya hiç yok.

İlgili Yazılar