Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İddialar havada uçuştu! Maltepe Üniversitesi’nden ‘tık’ yok!

İddialar havada uçuştu! Maltepe Üniversitesi’nden ‘tık’ yok!

haber haber -
30 0

“Maltepe Üniversitesi’nde neler oluyor?” diye başlıktan soruldu, iddialar peşpeşe sıralandı ancak günler geçmesine rağmen üniversiteden hala bir ses çıkmadı

Bazı vakıf üniversiteleri hakkında ortaya atılan iddialara son örnek Maltepe Üniversitesi’ne yönelik gündeme getirilen çeşitli iddialar ve sorular oldu.

Geçtiğimiz hafta, Milat gazetesinin “Maltepe Üniversitesi’nde neler oluyor?” başlığı altında gündeme getirdiği iddialar, farklı haber sitelerine de yansıdı ancak üniversiteden herhangi bir cevap karşılık gelmedi.

İddialara göre; Maltepe Üniversitesi’nin Kurucusu müteahhit Hüseyin Şimşek’in üniversiteyi kendi özel şirketi şeklinde yönettiği ve bunun birçok yansımasının öğrenci, veli ve akademisyenlerde tepkiye sebep olduğu ifade ediliyor.

Üniversitede “Yönetim sıkıntısı”nı dile getiren haberlerin, geçen hafta gündeme gelmesine rağmen, ilgililerden henüz bir açıklama gelmemesi, iddiaların dikkate alınıp alınmadığı konusundaki soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Maltepe Üniversitesi hakkındaki iddialara ilişkin dikGAZETE.com tarafından yapılan derlemeye göre; Milat gazetesinde yer verilen haberde; “1 milyon metrekarelik bir hazine arazisi üzerine inşa edilen Marmara Koleji ve Maltepe Üniversitesi’ne yönelik ortaya atılan iddialar çarpıcı noktalara ulaştı.” denildi.

Haberde; “Maltepe Üniversitesi’nin Kurucusu müteahhit Hüseyin Şimşek’in üniversiteyi kendi şirketine çevirdiği ifade ediliyor. Üniversitenin mütevelli Heyeti Başkanlığından ayrılan Şimşek’in yerine eski ceza hâkimlerinden Ali Nevzat Aygün’ün gelmesine rağmen üniversiteye ilişkin kararlarda halen Şimşek’in etkin olduğu ileri sürüldü” bilgisi verildi.

-Maltepe Üniversitesi kurucusu Hüseyin Şimşek-

Üniversite ile ilgili haberlerde şu ifadeler kullanıldı; 750 bin metrekarelik bir hazine arazisi üzerinde Marmara Koleji ve Maltepe üniversitesini kurup bu alanları hazineden kiralayan Maltepe Üniversitesi Kurucusu müteahhit Hüseyin Şimşek’le ilgili bazı iddialar ortaya atıldı. Kısa bir süre önce vakıf başkanlığından ayrılan Şimşek’in yerine, eski ceza hâkimlerinden Ali Nevzat Aygün’ün gelmesine rağmen üniversite kararlarını Şimşek’in verdiği ve üniversitenin her türlü ihtiyaç alımını engellediği iddia ediliyor. 

REKTÖRLÜK BURSLARI KALDIRILDI MI?

60’a yakın akademisyeni işten çıkaran Şimşek’in asgari ücretle çalışan idari personelden eleman çıkarmaya başladığı ve üniversite yönetilemez hale gelirken Şimşek’in tek ilgisinin kampüste ne için yapıldığı belli olmayan villa inşaatı olduğu da iddialar arasında.

Daha önceki yıllarda “öğrencilere rektörlük” bursu diye verilen bursların bu yıl tamamen kaldırıldığı ifade edilen Maltepe Üniversitesi’nin kampüsü içinde bulunan eski yurtların kampüs içindeki yine Hüseyin Şimşek’e ait olan Marmara Kolejinin yurtları olduğu belirtiliyor.

Bu yurtların, üniversiteye kiralanmış olup öğrencilere tek kişi 100 bin TL olacak şekilde 8 aylığına verildiği ve Şimşek’in kendi şirketleri adına üniversiteyi kullanması vakıf üniversitesi için büyük sorun teşkil ettiği ifade ediliyor.

“DEVLET İMKANLARI ŞAHSİ ÇIKARLAR İÇİN KULLANILIYOR”!..

Öte yandan; Maltepe Üniversitesi kurucusu müteahhit Hüseyin Şimşek’in kurucu üyesi olduğu vakıf üniversitesi için devlet tarafından verilen imkanları, kendi şahsi çıkarları için kullanmaya çalıştığı iddialarının, üniversitede görev alan akademisyen ve hocaların yanı sıra personelinin de tepkisini çektiği belirtildi.

Tüm bu iddialar karşısında akademisyenler, çalışanlar ve işlerine son verilmeye çalışanların seslerini çıkaramadığı ifade edilirken, Müteahhit Hüseyin Şimşek’in kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmaması ise akıllara çeşitli soru işaretlerini getirdi.

İDDİALARA CEVAP YOK AMA MEDYAYA KARŞI…

Bu arada; medyada çıkan tüm bu haberlerin ardından Müteahhit Şimşek’in üniversite yönetimi ve personeli içerisinde kendine yakın olan isimlerle görüşerek söz konusu haberlerin yayınlandığı haber siteleri hakkında yayın durdurma kararı aldırmaya çalıştığı da iddia edildi.

DAHA ÖNCE DE MAAŞ İDDİALARI İLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Öte yandan, Maltepe Üniversitesi hakkında geçtiğimiz Mart ayında, “Maltepe Üniversitesi’ne soruşturma” başlığı altındaki haberde ise akademisyenlere düşük ücret ödeyen Maltepe Üniversitesi hakkında gelen şikayet üzerine soruşturma başlatıldığı, YÖK’ün daha önce artan akademisyen şikayetleri üzerine üniversiteleri bu konuda uyardığı kaydedilmişti.

İlgili Yazılar