Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Apple Watch’ın bilinmeyen yüzü

Apple Watch’ın bilinmeyen yüzü

haber haber -
9 0

Teknoloji ekosistemi denildiğinde akla ilk gelen şirketlerden birisi olan Apple, akıllı saat dünyasının en popüler ürünlerinden birisi olan Apple Watch serisinin yeni modeli üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl içerisinde tanıtılması beklenen Apple Watch Series 8 ile ilgili sızıntı bilgiler bize sağlık alanında birçok yenilik olacağını söylüyor. Tüm bunlara ek olarak Mayo Clinic’ten ilginç bir Apple Watch çalışması geldi.

Bilindiği üzere Apple Watch akıllı saatleri, kullanıcılarına sağlık ve fitness alanında birçok özellik sunuyor. Ancak Apple’ın akıllı saati, sanıldığından daha fazla özelliğe sahip. Mayo Clinic’ten yapılan yeni bir çalışma, Apple Watch’ın doğru algoritma ile çok daha fazlasını yapabileceğini söylüyor.

Mayo Clinic’teki araştırmacılar, Apple Watch EKG özelliği ile kalp yetmezliğine sebep olan zayıf kalp pompalaması tespit ettiler. Oldukça yüksek başarı oranına sahip olduğunu belirten araştırmacılar, akıllı saat ile durumun erken tespit edilebileceğini ve kişiye yapılan uyarı ile kalp krizi gibi ölümcül risklerin önlenebileceğini belirttiler.

Mayo Clinic’in yaptığı araştırmaya 2500’e yakın kişi katıldı. Apple Watch aracılığıyla 11 ülkeden 125 bin 610 EKG okuması alındı. Elde edilen verilerin doğruluğu ise dikkat çekiciydi. Araştırmacılardan Dr. Itzhak Zachi Attia, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Saat EKG’sinin AI analizi ile zayıf bir kalp pompasını tespit edip edemeyeceğimizi görmek için bu verilerden faydalandık. Verilerimiz erken olmasına rağmen, test 0.88 eğrisinin altında bir alana sahipti, bu da tıbbi bir koşu bandı testi kadar veya ondan biraz daha iyi olduğu anlamına geliyor. Saat EKG’sinin AI analizi, zayıf bir kalp pompasını belirlemek için güçlü bir test.

İlgili Yazılar