Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bütçe Açığı Yarım Trilyon Lirayı Geçti

Bütçe Açığı Yarım Trilyon Lirayı Geçti

haber haber -
40 0

Bütçe Gelirleri Yükseldi Ancak Harcamalarda Artış Devam Etti

Bütçenin vergi gelirleri yıllık bazda ikiye katlanarak 1.3 trilyon lirayı aştı. Ancak seçim öncesi iktidarın harcamalarda frene basmamasıyla bütçedeki açık 513.4 milyar liraya ulaştı. Bütçenin toplam geliri 1.6 trilyon lirayı aşarken, 3 ayda yapılan harcamalar ise 2.1 trilyon liraya ulaştı.

Merkezi Yönetim Vergi Gelirlerinde Büyük Artış

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mart ayına ilişkin bütçe istatistiklerine göre merkezi yönetim, ocak-mart dönemini kapsayan yılın ilk çeyreğinde 505 milyar TL’lik Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) topladı. Bütçe açığı ikiye katlanarak yarım trilyon lirayı geçerken, merkezi yönetimin vergi gelirlerinde büyük bir artış görüldü.

KDV Üçe Katlandı, Akaryakıt Zamları Etkili Oldu

Yıllık bazda bütçenin KDV geliri 3.1 kat artarken ÖTV geliri ise yüzde 109 büyüdü. Akaryakıttan toplanan gelirin 4.3 kat büyüdüğü gözlendi. Akaryakıttan alınan ÖTV’nin artmasıyla benzin yüzde 113, motorin ise yüzde 106 zamlandı. Petrol ve doğalgaz ürünlerinden toplanan ÖTV, geçen yılın ilk çeyreğinde 18.5 milyar TL iken bu yıl 80 milyar TL’ye ulaştı.

Motorlu Taşıtlardan Yüksek ÖTV Geliri

Motorlu taşıtlardan alınan ÖTV 60 milyar liradan 104.3 milyar liraya çıktı. Vatandaşlar bu yılın ilk 3 ayında 28.1 milyar liralık Motorlu Taşıtlar Vergisi ödedi. Tütün mamüllerinden 57.8 milyar lira, alkollü içkilerden ise 17.8 milyar lira toplandı.

Para Cezaları ve Diğer Gelir Kalemleri

Yılın ilk çeyreğinde bütçenin gelir kalemleri arasında en büyük artışlardan biri para cezalarında gerçekleşti. Merkezi yönetim bütçesinin para cezaları geliri, geçen yılın ocak-mart dönemine kıyasla 3.5 kat artarak 26.5 milyar liraya ulaştı. Vergi cezaları için vatandaşların ödedikleri tutar yıllık bazda 4.2 kat artarak 13.6 milyar liraya yükseldi. Ayrıca harçlardan 50.3 milyar liralık, Damga Vergisi’nden ise 32.5 milyar liralık katkı geldi. Şans Oyunları Vergisi ise vatandaşın cebinden 10.3 milyar lira daha çıkmasına neden oldu.

İlgili Yazılar