Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Haber Bizde – Haberbizde.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. ABD Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemi gönderecek

ABD Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemi gönderecek

haber haber -
10 0

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağı ve bu paket kapsamında Ukrayna’ya “Yüksek Performanslı Topçu Roketi Sistemi (HIMARS)” ismi verilen füze sistemini göndereceği bildirildi.

Söz konusu sistemin 40 mil (yaklaşık 65 kilometre) menzili olduğunu bildiren yetkili, söz konusu sistemin Rusya topraklarını hedef almak için kullanılmayacağına yönelik Ukrayna’dan güvence aldıklarını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden 30 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya’ya ulaşacak kadar uzun menzile sahip bir füze sistemini Ukrayna’ya göndermeyeceğini söylemiş, bugün kaleme aldığı bir makalede ise Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemi gönderme kararı aldığını kaydetmişti.

ABD’nin Ukrayna’ya verdiği silahlar ile bu ülkenin elini müzakere masasında güçlendirmeyi amaçladığını belirten Biden, “Bu nedenle de Ukrayna’ya cephedeki hedefleri daha doğru bir şekilde vurmalarını sağlayacak gelişmiş füze sistemleri ve mühimmat vermeye karar verdim” demişti.

İlgili Yazılar